Wyłączenie nadajników TV analogowej

• Czwartek, 14.03.2013 r.
tvW listopadzie 2012 r. rozpoczął się w Polsce proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej. Wkrótce cyfrowy sygnał zastąpi w całym kraju sygnał analogowy. Już teraz można odbierać kilkanaście programów w lepszej, cyfrowej jakości.
Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi docelowo telewizję analogową. Oznacza to, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest:

- nowoczesny telewizor cyfrowy (obsługujący kodowanie MPEG-4), lub
- zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 w formie przystawki (tzw. set-top-box) podłączony do telewizora, oraz
- tak jak dotychczas antena naziemna.

Koszt zakupu dekodera to wydatek około 100-250 zł. Natomiast ceny anten kształtują się pomiędzy 50-200 zł. Przy zakupie dekodera lub telewizora trzeba upewnić się, czy to odpowiednie urządzenie. Zgodnie z prawem sprzedawca zobowiązany jest do poinformowania przed zakupem, czy sprzęt spełnia wymagania techniczne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Coraz częściej zdarzają się przypadki oferowania do sprzedaży sprzętu, który nie spełnia wymagań i tym samym uniemożliwia odbiór telewizji cyfrowej.

Proces wyłączeń nadawania analogowego przebiega etapami – rozpoczął się 7 listopada 2012 roku i zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej zakończy się do końca lipca 2013 r.

Wyłączenie emisji analogowej w regionie Powiatu Wałeckiego ma nastąpić 20 maja 2013 r. Należy pamiętać, że wyłączenia dotyczyć będą także tych mniejszych nadajników, które retransmitują sygnał z nadajników głównych, z których odbiór jest w danych miejscach utrudniony.

W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, już dzisiaj dostępne są następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:

w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6;
w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Oprócz bogatszej oferty programowej, widz otrzymuje także dostęp do dodatkowych usług, takich jak: możliwość wyboru kilku ścieżek dźwiękowych, np. w kilku językach, w tym także audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dźwięku przestrzennego, a także napisów.

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana stopniowo, w związku z tym niektóre z wymienionych programów i usług mogą nie być jeszcze dostępne w całej Polsce.

W celu uzyskania pomocy można korzystać z bezpłatnej infolinii: 800 007 788 lub z informacji na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl, na której można znaleźć, m.in. szczegółowy harmonogram wyłączeń analogowej telewizji naziemnej, w tym informacje o gminach objętych wyłączeniami.

Należy pamiętać, że widzowie korzystający tylko z usług sieci kablowych lub odbierających telewizję satelitarną nie muszą podejmować działań w związku z cyfryzacją telewizji, gdyż proces ten dotyczy telewizji naziemnej.